Podatek od nieruchomości w Hiszpanii - to należy wiedzieć!

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce, wiąże się z uiszczeniem podatku. Zobacz, jak obliczyć jego wysokość. oraz z jakich ulg mogą skorzystać osoby zainteresowane kupnem nieruchomości na potrzeby mieszkaniowe.

Spis treści

podatek od nieruchomości w hiszpanii

Czym jest podatek od nieruchomości IBI?

Podatek IBI (Impuesto sobre bienes immuebles), zwany potocznie podatkiem miejskim, to roczna danina opłacana przez właścicieli nieruchomości w Hiszpanii, która obowiązuje zarówno rezydentów, jak i nierezydentów. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości ustalanej przez przed lokalnych urzędników. Podatek nakładany jest na osoby fizyczne, które posiadają majątek przekraczający określony próg.

W Hiszpanii obowiązują także podatek dochodowy od osób fizycznych (IRPF) nakładany na osoby, które oferują wynajem nieruchomości. Ten podatek płacony jest od zarobionego czynszu. Rezydenci dokonują rozliczeń w ramach rocznej deklaracji, natomiast nierezydenci płacą kwartalnie.

Jak obliczyć wysokość podatku IBI w Hiszpanii?

Wysokość opłat zależy od wartości katastralnej nieruchomości oraz jej lokalizacji. Należy bowiem podkreślić, że stawki mogą być różne w zależności od regionu. Jeżeli chcesz wstępnie oszacować koszty, sprawdź stawkę podatku w danej miejscowości. W przypadku nieruchomości miejskich oscyluje w granicach od 0,4% do 1,3%. Nieruchomości usytuowane poza miastem są opodatkowane niższą stawką, która może wynosić od 0,3 do 0,9%. Jak widzisz, różnice w podatkach w Hiszpanii są ogromne. Kiedy już określisz cenę sprzedaży domu bądź mieszkania, możesz dokonać obliczeń.

IBI Hiszpania: wzór na wyliczenie podatku

Podatek od nieruchomości = wartość katastralna nieruchomości x stawka podatku

Zakup nieruchomości w Hiszpanii w 2024 a podatek VAT

Domy i lokale mieszkalne od deweloperów podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (IVA). Od wielu lat podatek wynosi 10% ceny nieruchomości. Jego wysokość nie zależy aż tak bardzo od lokalizacji – stawka jest niższa wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich i wynosi 7% (podatek IGIC).

W przypadku zakupu nowego domu należy uwzględnić także drugi podatek od udokumentowanych aktów prawnych zwany potocznie AJD. Jego wysokość również zależy od wspólnoty autonomicznej i waha się od 0,4% do 1,5% wartości katastralnej. Wszystkie wymienione podatki związane są z nieruchomościami pochodzącymi z rynku pierwotnego, czyli nabywanymi bezpośrednio od dewelopera.

Dodatkowe koszty i podatki dla nieruchomości z rynku wtórnego

Jeżeli chodzi o domy i mieszkania z rynku wtórnego kluczową rolę odgrywa podatek od przeniesienia własności ITP, którego wysokość zależy od procentowej stawki stosowanej do ceny rynkowej nieruchomości oraz lokalizacji. Wysokość obciążeń podatkowych wahać się między 6%, a 10%.

Ulgi na zakup mieszkania lub domu w Hiszpanii – jak kupować, aby zaoszczędzić

Rząd hiszpański oferuje wiele preferencji podatkowych dla rezydentów i nierezydentów. Osoby, które mieszkają na stałe w Hiszpanii, mogą skorzystać z podatku dochodowego od wynajmu nieruchomości w wysokości 19%. Cudzoziemcy muszą uiszczać wyższe podatki i opłaty. W przypadku wynajmu wartość podatku wynosi 24%

agentka nieruchomości w hiszpanii

Kolejna ulga, związana z zakupem nieruchomości będącej głównym miejscem zamieszkania, przewiduje zmniejszenie obciążeń podatkowych z tytułu ITP. Co za tym idzie, właściciel nieruchomości może płacić 6-8% podatku zamiast 10%, czyli tyle, ile zazwyczaj wynosi podatek od przeniesienia własności.

Jak skutecznie zarządzać podatkami od nieruchomości? 

Lokalne przepisy fiskalne różnią się od polskiego ustawodawstwa. Ustalenie kosztów i podatków związanych z zakupem nieruchomości przez osobę, która nie jest rezydentem Hiszpanii, bywa trudne. Z tego względu warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, który nie tylko rozwieje wątpliwości dotyczące podatku VAT, podatku majątkowego oraz innych danin przewidzianych w Hiszpanii, ale także pomoże przeprowadzić cały proces kupna-sprzedaży nieruchomości. To szczególnie pomocne w przypadku zakupu pierwszej nieruchomości, kiedy to istnieje większe ryzyko niewywiązania się z obowiązków podatkowych.

Jak zmniejszyć koszty związane z zakupem nieruchomości?

Cena zakupu nieruchomości to tylko jeden z wielu kosztów, który poniesiesz podczas realizacji transakcji. Nieważne, czy już jesteś właścicielem nieruchomości, czy też zastanawiasz się nad zakupem nowego domu w Hiszpanii, możesz ograniczyć wydatki. Jeżeli dopiero przymierzasz się do kupna nieruchomości, warto skonsultować się z doradcą finansowym w kwestii kosztów kredytów hipotecznych na zakup nieruchomości, opłat notarialnych, opłat skarbowych, opłat wspólnotowych oraz opłat komunalnych.

Podstawowe koszty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii to:

  • opłata dla sprzedającego nieruchomość;
  • podatek VAT;
  • podatek od nieruchomości IBI;
  • podatek IAJD.

Należy wziąć pod uwagę, że przy zakupie nieruchomości dodatkowe opłaty mogą wynieść nawet do 15% jej wartości. Nieco niższe koszty obowiązują w przypadku wtórnego rynku nieruchomości. Pamiętaj przy tym, że wiele zależy od rodzaju nieruchomości i tego, gdzie znajduje się nieruchomość, której zakupem jesteś zainteresowany.

Lidia Golubiñska Radecka
Lidia Golubiñska Radecka

Jestem nie tylko doradcą podatkowym, ale również Twoim przewodnikiem po hiszpańskim rynku nieruchomości. Moje długoletnie doświadczenie, specjalistyczna wiedza oraz fakt, że żyję tu na co dzień, pozwalają mi skutecznie wczuć się w sytuację i pomóc na każdym etapie procesu inwestycyjnego w tym wyjątkowym i fascynującym kraju.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zapraszam do kontaktu. Razem przejdziemy przez wszystkie etapy transakcji, zapewniając Ci pełne wsparcie i bezpieczeństwo.

Reset password

Wpisz swój adres e-mail, a wyślemy Ci link do zmiany hasła.

Zacznij korzystać ze swojego konta

zapisać swoje ulubione domy i nie tylko

Zarejestruj się, używając emaila

Zacznij korzystać ze swojego konta

zapisać swoje ulubione domy i nie tylko

By clicking the «ZAPISZ SIĘ» button you agree to the Warunki korzystania and Polityka prywatności
Powered by Estatik